Dziś jest  

 
 
 

AKTUALNOŚCI

 

DZIAŁANIA EKOLOGICZNE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GŁAZOWIE

< powrót

 

 

Tradycją Szkoły Podstawowej w Głazowie jest podejmowanie działań ekologicznych w cyklu 6 – letnim tzn. w taki sposób , aby uczeń kończący szkołę podstawową miał wiedzę na temat różnych działań przyrodniczych, ekologicznych w ciągu całego etapu kształcenia, począwszy od klasy I do klasy VI. Dlatego oferta skierowana do naszych uczniów co roku jest urozmaicana. W każdym roku szkolnym pierwszy semestr obfituje w imprezy, konkursy, spotkania o tematyce przyrodniczej. W ubiegłym roku świętowaliśmy Dzień Drzewa.

W roku szkolnym 2014/2015 postanowiliśmy pochylić się nad problemem a właściwie losem bezpańskich psów.
W tym celu nawiązaliśmy kontakt z przytuliskiem dla psów w Sandomierzu. Uzyskaliśmy informację w jakiej formie uczniowie naszej szkoły mogą pomóc zwierzętom.

Jeszcze we wrześniu w ramach akcji ogłosiliśmy zbiórkę suchej i mokrej karmy pod nazwą „ Podaruj pieskowi uśmiech”. Wykonane zostały plakaty informacyjne , które swoją treścią i szatą graficzną zachęcały do przynoszenia karmy. Równocześnie ogłoszony został konkurs plastyczny dla uczniów klas młodszych pt. : Moje ulubione zwierzątko”.
Uczniowie klas starszych nadsyłali drogą elektroniczną zdjęcia swoich domowych zwierząt – psów i kotów.
Przy okazji trwania akcji na godzinach wychowawczych oraz na lekcjach przyrody podejmowano rozmowy jak ważny i cenny jest udział w tego typu działaniach, ile dobrego możemy zdziałać dla zwierząt ofiarując przysłowiową złotówkę zainwestowaną w zakup pożywienia. Na apel odpowiedziała zdecydowana większość uczniów. Zapasy karmy w szybkim tempie rosły.
Zwieńczeniem działań na rzecz przytuliska w Sandomierzu było zorganizowanie uroczystego spotkania kończącego dwumiesięczną akcję oraz wizyta w schronisku.

Świętowaliśmy Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt tzw. „ Dzień Kundelka”. Dzień ten, jak cały miesiąc październik przypomniał nam jak powinniśmy traktować zwierzęta i że to my ludzie jesteśmy za nie odpowiedzialni.
Spotkanie obfitowało w treści związane z prawidłową opieką i odpowiedzialnością za los zwierząt domowych w myśl zasady „na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś”.
Następnie została przedstawiona prezentacja multimedialna wykonana przez uczennicę klasy II -
„ Popularne rasy psów”. Uczniowie klas starszych przedstawiali swoje domowe zwierzęta omawiając ich nietypowe przyzwyczajenia. Przedstawiono również znaczenie zwierząt w literaturze ogólnoświatowej.
Następnie wszystkim uczestnikom konkursu plastycznego pt „ Moje ulubione zwierzątko” wręczono dyplomy, a najciekawsze prace nagrodzono maskotkami.

Wśród wszystkich uczniów, którzy przyczynili się do zgromadzenia karmy dla piesków z przytuliska wylosowano nagrodę – pieska pluszaka. Uczniowie klas młodszych zadbali o oprawę muzyczną spotkania.
Tydzień po zakończeniu akcji reprezentacja szkoły udała się do przytuliska w Sandomierzu. Tam pod czujną opieką pani Doroty Kowalskiej uczniowie zwiedzili przytulisko, poznali historię każdego przebywającego tam pieska. Po wizycie na stronie przytuliska ukazał się wpis o treści :
….. „ W sobotę ze szczególną wizytą przyjechała na Wiśniową reprezentacja Szkoły Podstawowej
w Głazowie. Dzieciaki pod czujnym okiem Opiekunów dostarczyły wielki gabarytowo prezent dla Przytulnych. Suchotkowe karmy przeróżnej maści i karmy puszkowe cieszące nas niezwykle zbierali wszyscy uczniowie szkoły. Każdy młody człowiek miał swój wkład we wspaniałą akcję wspierania Przytuliska dla bezdomniaków. Wszyscy nasi Goście odbyli tour po kojcach, wszyscy bez wyjątku. Były historie, głaski, zdjęcia i pytania. Były cukierki i psie całusy. Było przemiło i chcemy Was zobaczyć jeszcze raz! Tak po prostu, bez okazji.

Bardzo dziękujemy za pomoc, zainteresowanie i odwiedziny! Drodzy nauczyciele - macie wspaniałych podopiecznych. Drodzy Rodzice - gratulujemy dzieciaków mądrych, empatycznych i zaangażowanych. Z takimi dziećmi zawsze i wszędzie! … „

  

My również dziękujemy.

 
   
.
 
   

POMYSŁODAWCĄ I KOORDYNATOREM DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH W SZKOLE JEST
PANI ANETTA ZIMNICKA
 

 
   
 
       
 
   

 
     

 

   

realizacja: ARTMEDIA